Az STM a 90-es évek óta foglalkozik anti-hopping kuplungok fejlesztésével és gyártásával. Elõször csak Ducati számára készítette a Superbike világbajnokságra, ahol mindjárt két VB címet is elnyertek. Késõbb a már versenysportban bizonyított technikát szériamotorok esetében is alkalmazni kezdték. A legnagyobb lépés 2003-ban következett be: azóta már nemcsak Ducati számára termelnek, hanem más japán utcai motorok számára is rendelkezésre állnak az anti-hopping kuplungok. Ráadásul az utcai motorokon kívül, Motocross, Enduro és Supermoto gépekhez is.
Az STM a kezdetektõl fogva nagy figyelmet fordított a versenycsapatokkal való együttmûködésre. Az ott szerzett tapasztalatokat folyamatosan figyelve, fejlesztették tökélyre a kuplungot.
Az STM EVULÓCIÓS Technika
A piacon lévõ, ill. már szériaként beépített rendszerekkel ellentétben az STM membránrúgókkal, és nem a megszokott spirálrúgókkal mûködik. Ugyanis a degresszív rúgóhatásnak köszönhetõen kisebb erõkifejtés esetén a membránrúgók a sebváltónál nagyobb nyomást biztosítanak. Ezáltal a tárcsa élettartama is optimalizálódik, különösen olyan extrém bevetések alkalmával, melyek a motorsportban amúgy is jelen vannak. A kuplungkar elengedésekor az Evolúciós membránrúgó a kuplungtárcsának csak csekély elmozdulását biztosítja. Ez lehetõvé teszi a jobb (= gyorsabb) gyorsulást úgy startoláskor, mint a kanyarból, való kijövetelbõl.
Az Evolúciós primer-rugó 3 átmérõben (90/121/125mm), és különbözõ keménységi fokokban létezik (10kg-onként nõ).
Az anti-hopping funkcióért felelõs szekunderrúgó szintén egy membránrúgó, az antihopping rendszer beállítási lehetõségeinek – mond motorfékhatás – növelésére, függetlenül a primerrúgótól. Az Evolúciós szekunder-rúgó 85mm–es átmérõvel rendelkezik, ill. 30-70kg rúgóerõvel (10kg-onként). Minél nagyobb a szekunderrúgó ereje – mond minél keményebb -, annál hatékonyabb a motorfék, és fordítva.
Minden olajban futó STM kuplunghoz eredeti kuplungkosár és eredeti tárcsa tartozik. A kuplungfedél zárszerkezetéhez szükséges speciális kulcsok tartozékként kaphatóak.
Az elõnyHogy milyen elõnye van egy anti-hopping kuplungnak?
Legnagyobb elõnye, hogy a fékezési szakaszban a kuplungot nem kell mûködtetni ahhoz, hogy a hátsókerék blokkolást elkerüljük. A funkciót az anti-hopping rendszer veszi át. Így a motoros teljesen a vezetésre – kanyar elõtti fékezés és újra kigyorsulás - koncentrálhat. És startoláskor sem kell annyira a helyes kuplungolásra figyelni. Az STM anti-hopping kuplungok egyedülálló koncepciójának és mûködési elvének köszönhetõen az egyre gyakrabban már szériakén beépített anti-hopping rendszerekkel szemben jelentõs elõnyökkel bírnak. (Mint pl. az Öhlins teleszkópok és lengéscsillapítók a széria rúgóstagokhoz képest.)
A minõségAz STM az összes komponensét maga készíti a legnagyobb precizitással. Maguk az Evolúciós membránrúgók is az STM precizitásával készülnek a mindenkori keménységi foknak megfelelõen, és tanúsítvánnyal látják el õket. Minden elem jelölt.
Az STM anti-hopping kuplung összehangolásaAz STM anti-hopping rúgók olyan alap-összeállításban kerülnek szállításra, mely a vezetõk 90% számára megfelelõ, de mégis szükség van a szerkezet változtatására, ha például túl erõs a motor. A sebességváltós módszerrel szemben a vastag tárcsa variálásához az STM esetében a rúgókat változtatják meg. A tárcsa vastagsága változatlan marad, (mint a széria). A primerrúgók megváltoztatásával pedig megváltoznak a csúszásviszonyok.
PrimerrúgóSzabály: minél nagyobb motorteljesítmény annál keményebb a primerrúgó.
-pl. Suzuki GSX-R 1000 motorteljesítmény (PS) rúgókeménység (Kg),
Szabály: minél nagyobb a motorfékhatás annál keményebb a szekunderrúgó.
-pl. Suzuki GSX-R 1000 motorteljesítmény (PS) rugókeménység (Kg),
Megrendelésnél, kérjük a mellékletben megadni a motor pontos típusát, évjáratát!
További infó elérhetőségeinken, klikk ide!